Karolina Łabędzka

adwokat

Jestem specjalistą od prawa rodzinnego. Z powodzeniem prowadzę sprawy rozwodowe dla klientów z Polski oraz z zagranicy.
[Więcej >>>]

Chcę złożyć pozew

Intercyza a długi małżonka – adwokat Wrocław

Karolina Labedzka17 października 2019Komentarze (0)

Intercyza a długi małżonka

Intercyza a długi małżonka – Wrocław

Chciałabym ten artykuł rozpocząć od wyjaśnienia Ci, czym właściwie jest „intercyza”. Polski ustawodawca nigdzie nie posługuje się takim pojęciem.

Intercyza – jest to umowa majątkowa zawarta pomiędzy małżonkami w formie aktu notarialnego, na mocy której małżonkowie mogą wprowadzić między sobą rozdzielność majątkową.

1. KIEDY POWSTAJE WSPÓLNOŚĆ MAJĄTKOWA POMIĘDZY MAŁŻONKAMI?

Wspólność majątkowa powstaje z mocy ustawy, z chwilą wstąpienia w związek małżeński. Od tego czasu – co do zasady – wszelkie przedmioty nabyte w trakcie trwania małżeństwa należą do współwłasności małżonków.

Ale to nie wszystko, wspólność dotyczy również odpowiedzialności za długi zaciągnięte przez małżonka.

2. KIEDY USTAJE WSPÓLNOŚĆ MAJĄTKOWA POMIĘDZY MAŁŻONKAMI?

Wspólność pomiędzy małżonkami trwa aż do czasu:

  • rozwodu,
  • separacji
  • śmierci jednego z małżonków.

Wspólność majątkową może być również wyłączona w tracie trwania małżeństwa, przez zawarcie umowy majątkowej małżeńskiej (tzn. intercyzy).

3. INTERCYZA A DŁUGI MAŁŻONKA

Jak już wiesz, intercyzą można wprowadzić rozdzielność majątkową w trakcie trwania małżeństwa.

Na takie rozwiązanie decydują się zazwyczaj małżonkowie, którzy zamierzają zaciągnąć kredyt lub gdy jeden z małżonków zamierza założyć firmę albo przyjmuje funkcję członka zarządu w spółce.

Krótko mówiąc – w przypadku gdy powstaje ryzyko finansowe, małżonkowie chcąc się zabezpieczyć przed utratą całego majątku, podpisują intercyzę.

Ale czy intercyza na pewno zabezpiecza jednego małżonka, przed długami drugiego? Otóż NIE!!! Nie w każdej sytuacji.

Wytłumaczę Ci to na przykładzie:

Grzegorz i Małgorzata są małżeństwem od dwóch lat. Grzegorz postanowił założyć firmę produkcyjną. W związku z tym, małżonkowie postanowili podpisać intercyzę u notariusza, która miała wprowadzić pomiędzy nimi rozdzielność majątkową. Małżonkowie nie chcieli stracić całego majątku, gdyby firma przyniosła straty. Grzegorz wpisał swoją firmę do CEIDG, a następnie zaciągnął u znajomego Wojtka pożyczkę na zakup maszyn. Małgorzata pomagała Grzegorzowi przy prowadzeniu działalności i zgodziła się na zaciągnięcie pożyczki. Wojtek nie wiedział, że Michał ma z żoną rozdzielność majątkową.

Grzegorz miał oddać pożyczkę po pół roku, ale interes nie szedł dobrze i Grzegorz popadł w długi. Grzegorz nie zwrócił pieniędzy Wojtkowi. W związku z czym Wojtek chce przeprowadzić egzekucję z domu zakupionego przez Grzegorza i jego żonę Małgorzatę.

Czy Wojtek może tak zrobić, skoro Grzegorz ma rozdzielność majątkową z żoną?

Niestety TAK. Umowa majątkowa małżeńska nie ochroni Małgorzaty przed egzekucją.

Zastanawiasz się zapewne DLACZEGO? A to dlatego, że Grzegorz nie ujawnił wobec Wojtka, że ma z żoną zawartą umowę majątkową, na mocy której wyłączyli wspólność małżeńską.

4. TO JAK TO JEST Z TĄ INTERCYZĄ?

Gdyby Wojtek wiedział, że małżonkowie mają intercyzę, mógłby nie zdecydować się na udzielenie pożyczki Grzegorzowi. Przepisy chronią w takim przypadku wierzyciela.

Umowa majątkowa małżeńska jest skuteczna tylko wobec tych osób, które zawierając umowę, wiedziały o rozdzielności majątkowej małżonków. Warto zatem do umowy z kontrahentem  wprowadzić zapis o rozdzielności małżeńskiej. W takiej sytuacji nie będzie wątpliwości, czy kontrahent wiedział, że małżonkowie umową wyłączyli wspólność małżeńską.

Pamiętaj również, że umowa majątkowa małżeńska nie działa wstecz. A jest skuteczna dopiero od momentu jej podpisania przed notariuszem.

Zgodnie z przepisami, „małżonek może powoływać się względem innych osób na umowę majątkową małżeńską, tylko wtedy, gdy jej zawarcie oraz rodzaj były tym osobom wiadome”.

Jest jednak rozwiązanie, by wprowadzić w trakcie trwania małżeństwa rozdzielność majątkową i nie musieć informować kontrahentów (wierzycieli) o tym fakcie. Zastanawiasz się jakie? Zdradzę Ci, że nie będzie to intercyza. Zapraszam do kontaktu 🙂

Intercyza a długi małżonka

Każda sprawa jest inna, zatem jeżeli wpis nie odpowiada na Twoje wszystkie wątpliwości, zapraszam Cię do kontaktu

Adwokat Karolina Łabędzka
specjalista od prawa rodzinnego – Wrocław

Zapraszam do śledzenia mojej strony na Facebooku i na Instagramie.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 606 870 521e-mail: biuro@adwokat-labedzka.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Adwokat Karolina Łabędzka Kancelaria Adwokacka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Adwokat Karolina Łabędzka Kancelaria Adwokacka z siedzibą we Wrocławiu.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@adwokat-labedzka.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: