Karolina Łabędzka

adwokat

Jestem specjalistą od prawa rodzinnego. Z powodzeniem prowadzę sprawy rozwodowe dla klientów z Polski oraz z zagranicy.
[Więcej >>>]

Chcę złożyć pozew

Opłata sądowa w sprawie o rozwód (ile kosztuje rozwód) – adwokat Wrocław

Karolina Labedzka17 listopada 2019Komentarze (0)

Opłata sądowa w sprawie o rozwód

Opłata sądowa w sprawie o rozwód – Wrocław koszty rozwodu, ile kosztuje rozwód?

Dzisiejszy wpis będzie krótki. Temat uważam jednak za bardzo ważny. Wielokrotnie spotykałam się z pytaniami moich Klientów, ile wyniesie opłata sądowa w sprawie o rozwód, kto musi ją uiścić i  kto poniesie koszty sądowe po zakończeniu sprawy.

Kto uiszcza opłatę sądową?

Wnosząc pozew o rozwód do sądu, musisz liczyć się z tym, że to Ty musisz wpłacić do sądu opłatę od pozwu. Zasadą bowiem jest, że opłatę sądową uiszcza osoba, która wszczyna postępowanie sądowe.

Ile wynosi opłata sądowa w sprawie o rozwód?

Opłata sądowa w sprawie o rozwód jest zależna od Twojego żądania zawartego w pozwie rozwodowym. Przeczytasz o tym poniżej:

  • 600 zł – jest to podstawowa opłata sądowa w sprawie o rozwód,
  • 300 zł – tyle wyniesie opłata w przypadku wyroku rozwodowego bez orzeczenia winy, na zgodny wniosek stron. Pamiętaj jednak, że na wstępie należy wpłacić do sądu opłatę 600 zł. W przypadku gdy sąd wyda wyrok rozwodowy bez orzeczenia winy, wtedy zwróci Ci kwotę 300 zł po uprawomocnieniu się wyroku,
  • dodatkowo 1000 zł – jeżeli w pozwie o rozwód wnosisz dodatkowo o podział majątku wspólnego. Oznacza to, że poza opłatą podstawową dodatkowo musisz wpłacić do sądu kwotę 1000 zł lub
  • dodatkowo 300 zł – jeżeli do pozwu załączysz wniosek o podział majątku wspólnego zaakceptowany przez Twojego małżonka (tzw. zgody projekt tego podziału). Musisz wiedzieć, że jeżeli Twój małżonek zmieni w trakcie sprawy o rozwód swoje zdanie, dopłacisz 700 zł.

Pamiętaj (!) , że w pozwie o rozwód nie musisz wnosić o podział majątku wspólnego, możesz zrobić to później – w odrębnym postępowaniu.

Dodatkowe koszty mogą dotyczyć:

  • wywiadu środowiskowego przeprowadzonego przez kuratora – koszt około 80 zł,
  • opinii Opiniodawczego Zespołu Sądowych Specjalistów (gdy są małoletnie dzieci) – koszt około 500-1000 zł,
  • opłaty od żądania zasądzenia alimentów dla małżonka – 5% rocznej wartości (po zakończeniu sprawy) – nie dotyczy to żądania alimentów dla dzieci (tutaj nie ponosisz dodatkowej opłaty),
  • opłaty od żądania eksmisji małżonka – 200 zł (po zakończeniu sprawy),
  • kosztów pełnomocnika.

Gdzie wpłacić opłatę sądową?

Opłata sadowa od sprawy rozwodowej może zostać przez Ciebie zapłacona bezpośrednio w kasie Sądu Okręgowego, do którego wnosisz sprawę.

Możesz również zrobić przelew bankowy do sądu (tutaj znajdziesz rachunek Sądu Okręgowego we Wrocławiu). Wydaje się to być łatwiejszym rozwiązaniem.

Pamiętaj jednak, żeby potwierdzenie uiszczenia opłaty załączyć do pozwu o rozwód.

Koszty sądowe po zakończeniu sprawy

Już wiesz, że to osoba wnosząca sprawę o rozwód musi na wstępnie ponieść opłatę sądową od pozwu. Zastanawiasz się jednak jak to jest po zakończeniu sprawy? Kto ostatecznie ponosi te koszty?

Zasadą jest, że to osoba przegrywająca sprawę ponosi wszelkie koszty sądowe. Jeżeli tylko częściowo wygrasz sprawę, sąd stosunkowo rozłoży koszty postępowania pomiędzy stronami, w zależności od tego w jakiej części wygrasz/przegrasz sprawę.

PRZYKŁAD 1.

Jeżeli wnosisz o orzeczenie winy Twojego małżonka i sąd wyda wyrok zgodny z Twoim żądaniem, to małżonek poniesie wszystkie koszty w sprawie (również koszty Twojego pełnomocnika).

PRZYKŁAD 2.

Jeżeli małżonek zgodzi się na Twój wniosek o nieorzekanie o winie, wtedy sąd zwróci Ci opłatę 300 zł (pamiętasz, że na początku zapłaciłeś 600 zł?), sąd dodatkowo nakaże zwrócić Ci kwotę 150 zł przez Twojego małżonka.

Opłata sądowa w sprawie o rozwód – Wrocław koszty rozwodu, ile kosztuje rozwód?

Zwolnienie od kosztów sądowych

Jeżeli nie jesteś w stanie ponieść tych kosztów, bez uszczerbku dla siebie i swojej rodziny, możesz złożyć wniosek o zwolnienie od kosztów. Do wniosku musisz załączyć formularz oświadczenia majątkowego. Możesz go pobrać w sądzie, ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości, a także zapewne jest na stronie Sądu Okręgowego, do którego wnosisz pozew.

Zobacz również inne artykuły dotyczące rozwodu:

***

Każda sprawa jest inna, zatem jeżeli wpis nie odpowiada na Twoje wszystkie wątpliwości, zapraszam Cię do kontaktu

Adwokat Karolina Łabędzka
prawo rodzinne – Wrocław

www.adwokat-labedzka.pl/

Zapraszam do śledzenia mojej strony na Facebooku i na Instagramie.

 

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 606 870 521e-mail: biuro@adwokat-labedzka.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Adwokat Karolina Łabędzka Kancelaria Adwokacka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Adwokat Karolina Łabędzka Kancelaria Adwokacka z siedzibą we Wrocławiu.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@adwokat-labedzka.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: