Wrocław rozwód z zagranicy
Długo zastanawiałam się na temat tego, o czym powinien być pierwszy artykuł na moim blogu. Postanowiłam opowiedzieć Ci historię małżeństwa, które chciało przeprowadzić rozwód z zagranicy w Polsce.
Kasia i Tomek (imiona zaczerpnięte z serialu 🙂 ) poznali się jeszcze w liceum. Po maturze zdecydowali się wyjechać na rok do Londynu. Tak im się spodobało, że postanowili zostać dłużej. W międzyczasie Kasia zaszła w ciążę. Ślub i huczne wesele wyprawili również w Londynie.
Niestety, po paru latach małżeństwa, ich drogi się rozeszły. Kasia zamierzała przeprowadzić się do siostry w Niemczech. Stanęła jednak przed problemem, w którym kraju złożyć pozew o rozwód i czy może się rozwieść w Polsce.
Kasia przeczytała w Internecie, że rozwód z zagranicy nie będzie prosty. Nie wiedziała do którego sądu skierować sprawę, ponieważ nigdy nie mieszkała wspólnie z Tomkiem w Polsce.
Mając taki dylemat, Kasia zgłosiła się do mnie z pytaniem, jak to właściwie jest i jak przeprowadzić rozwód z zagranicy.
Rozwód z zagranicy – 4 przypadki
Problem jaki pojawił się w opisanej historii, to fakt że Kasia i Tomek nie wzięli ślubu w Polsce, nigdy nie mieszkali razem w Polsce jako małżeństwo oraz żadne z nich nie zamierzało mieszkać w Polsce.
Chcę Ci wyjaśnić, że w takiej sytuacji również jest możliwe przeprowadzenie sprawy o rozwód z zagranicy.
Sprawa rozwodowa będzie mogła toczyć się przed polskim sądem w następujących przypadkach:
- Oboje małżonkowie są obywatelami polskimi
Zacznę od przykładu Kasi i Tomka. Kasia będzie mogła skierować sprawę o rozwód do sądu polskiego, nawet jeżeli przeprowadzi się do Niemiec. Wynika to z faktu, że oboje z małżonków są obywatelami polskimi.
W takiej sytuacji jednak, to Sąd Najwyższy wyznaczy właściwy sądu polski (Sąd Okręgowy), w którym sprawa się odbędzie.
Istnieje sposób – nie wynikający wprost z przepisów – aby Sąd Najwyższy skierował sprawę do Sądu Okręgowego, który Ci najbardziej odpowiada. Jeżeli chcesz się dowiedzieć jaki – zapraszam do kontaktu 🙂
- Oboje małżonkowie mieszkali kiedyś w Polsce, a obecnie jeden z małżonków wyprowadził się za granicę
Jeżeli tylko jeden z małżonków wyprowadził się za granicę, wciąż istnieje możliwość aby przeprowadzić sprawę o rozwód w Polsce. Ważne jest, aby w przeszłości był taki okres, kiedy małżonkowie wspólnie mieszkali w Polsce po ślubie.
Bez znaczenia przy tym jest, jakiej narodowości byli małżonkowie oraz który z nich wyprowadził się za granicę.
- Jeżeli małżonkowie wzięli ślub za granicą, a obecnie jeden z nich mieszka w Polsce od roku
Sprawa o rozwód będzie mogła być prowadzona również przed sądem Polskim, jeżeli małżonkowie wzięli ślub za granicą, a jeden z małżonków (ten będący powodem) po tym czasie przeprowadził się do Polski.
Tutaj również bez znaczenia jest narodowość stron postępowania. Istotne jednak jest, aby okres zamieszkania powoda w Polsce wynosił co najmniej 1 rok. Tę okoliczność należy udowodnić w pozwie o rozwód.
- Jeżeli małżonkowie wzięli ślub za granicą, a obecnie jeden z nich mieszka w Polsce od 6 miesięcy
Małżonek, który przeprowadził się do Polski nie będzie musiał czekać z wniesieniem sprawy do sądu przez kolejny rok (patrz punkt wyżej), jeżeli jest obywatelem polskim.
Jak opisałam powyżej, jeżeli jeden z małżonków mieszka od roku w Polsce, będzie mógł złożyć pozew o rozwód w Polsce, niezależnie od swoje narodowości. Termin ten jest krótszy (6 miesięcy), dla powoda który jest obywatelem polskim.
Kiedy sprawa o rozwód musi się odbyć w Polsce
Małżonkowie będą musieli skierować sprawę o rozwód do sądu polskiego, w przypadku gdy oboje są obywatelami polskimi i oboje mieszkają w Polsce. W takim przypadku nie będą mieli wyboru, czy prowadzić sprawę w Polsce czy za granicą.
Jeżeli interesuje Cię, jakie będziesz musiał ponieść koszty związane ze sprawą rozwodową w Polsce, sprawdź w TYM ARTYKULE.
***
Każda sprawa jest inna, zatem jeżeli wpis nie odpowiada na Twoje wszystkie wątpliwości, zapraszam Cię do kontaktu.
Zapraszam Cię do śledzenia mojej strony na Facebooku i na Instagramie oraz LinkedIn.
Adwokat Karolina Łabędzka
specjalista od prawa rodzinnego – Wrocław
{ 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }
Bardzo interesujący artykuł. Życzę Pani powodzenia w prowadzeniu bloga i więcej takich ciekawych wpisów. Pozdrawiam Marcin