Karolina Łabędzka

adwokat

Jestem specjalistą od prawa rodzinnego. Z powodzeniem prowadzę sprawy rozwodowe dla klientów z Polski oraz z zagranicy.
[Więcej >>>]

Chcę złożyć pozew

Uchylenie alimentów na pełnoletnie dziecko – adwokat Wrocław

Karolina Labedzka01 grudnia 2019Komentarze (0)

Uchylenie alimentów na pełnoletnie dziecko

Uchylenie alimentów na pełnoletnie dziecko – Wrocław

Zastanawiałeś się kiedyś do kiedy istnieje Twój obowiązek alimentacyjny względem dziecka? Już na wstępie chciałabym Ci wyjaśnić, że możliwe jest uchylenie alimentów na pełnoletnie dziecko.

Proces ten nie jest jednak automatyczny. Przede wszystkim, obowiązek płacenia alimentów nie ustaje z dniem ukończenia przez Twoje dziecko 18. roku życia.

Ponadto, uchylenie alimentów na pełnoletnie dziecko wymaga od Ciebie skierowania sprawy do sądu.

Zacznijmy od tego co mów przepis:

Rodzice mogą uchylić się od świadczeń alimentacyjnych względem dziecka pełnoletniego, jeżeli są one połączone z nadmiernym dla nich uszczerbkiem lub jeżeli dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się.

Obowiązek alimentacyjny rodziców względem dziecka obowiązuje do czasu, kiedy dziecko będzie mogło samodzielnie się utrzymywać.

Możliwość samodzielnego utrzymania powstaje, gdy dziecko posiada własne środki na zapewnienie podstawowych potrzeb życiowych. Do nich należą m.in.: mieszkanie, wyżywienie, ubranie.

Sama potencjalna umiejętność samodzielnego utrzymania się przez dziecko nie jest jednak podstawą do zniesienia obowiązku płacenia alimentów, gdy dziecko kontynuuje naukę.

Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 20.03.2000 r.(I CKN 1538/99) wskazał, że:

Dziecko, które osiągnęło nie tylko pełnoletność, ale zdobyło także wykształcenie umożliwiające podjęcie pracy zawodowej, pozwalającej na samodzielne utrzymanie, nie traci uprawnień do alimentów, jeżeli np. chce kontynuować naukę i zamiar ten znajduje uzasadnienie w dotychczas osiąganych wynikach”.

To samo dotyczy sytuacji, gdy dziecko studiuje zaocznie, ale nie pracuje. Dziecko nie ma obowiązku podjęcia pracy w czasie poza studiami, jeżeli przeznacza ten czas na naukę. Musisz wiedzieć, że pojawiają się też przeciwne stanowiska – zależą one od okoliczności danej sprawy.

Nadmierny uszczerbek dla rodzica

Rodzic może żądać od sądu uchylenia alimentów względem dziecka, gdy powoduje to dla niego nadmierny uszczerbek. Dotyczy to sytuacji rodzica, który sam nie posiada środków na utrzymanie siebie. A co dopiero na płacenie alimentów na rzecz dziecka.

Pamiętaj jednak, że rozwiązanie umowy z pracodawcą (i praca „na czarno”) automatycznie nie powoduje, że sąd zgodzi się, żebyś nie płacił alimentów. Potraktuje to raczej jako obejście prawa. Jest to przepis szczególny i ma na celu chronić osoby, które z powodu sytuacji życiowej (choroby, urodzenia kolejnych dzieci) nie mogą zarobkować na poziomie takim, aby zaspokoić swoje podstawowe potrzeby życiowe.

W postępowaniu sąd zbada Twoją sytuację finansową. Jeżeli uzna, że Twoja sytuacja jest trudna, ale jednak częściowe płacenie alimentów nie spowoduje aż tak dużego uszczerbku dla Ciebie – może obniżyć alimenty do kwoty, którą uzna za adekwatną.

Bierność dziecka w staraniu o usamodzielnienie się

Jeżeli dziecko nie kontynuuje nauki po ukończeniu pełnoletności, wtedy aktualizują się przesłanki do zaprzestania płacenia alimentów. Pamiętaj, że w tym celu musisz złożyć pozew do sądu!

To samo dotyczy sytuacji, gdy dziecko nie osiąga pozytywnych wyników w nauce na studiach (szkole policealnej lub dla dorosłych).

Przepisy nie chronią również dzieci, które przerywają naukę beż obiektywnego uzasadnienia. Ustawodawca przyznaje prawo do pobierania alimentów przez dorosłe dziecko podejmujące naukę w celu usamodzielnienia się w przyszłości (w celu uzyskania wykształcenia/zawodu).

Majątek dziecka, z którego otrzymuje dochody

Istnieje jeszcze jedna podstawa, o której musisz wiedzieć. Dotyczy majątku osobistego małoletniego dziecka, jeżeli otrzymuje z niego dochody.

Obowiązek alimentacyjny nie obowiązuje, gdy dochody z majątku wystarczają na utrzymanie i wychowanie dziecka.

PRZYKŁAD: Jeżeli dziecko odziedziczyło w spadku mieszkanie, które wynajmuje i pobiera z tego tytułu czynsz najmu w wysokości pozwalającej na samodzielne utrzymanie.

Jeżeli aktualnie toczy się przeciwko Tobie postępowanie egzekucyjne, sprawdź w jaki sposób możesz starać się zawieszenie egzekucji.

Zobacz również inne artykuły dotyczące alimentów:

***

Każda sprawa jest inna, zatem jeżeli wpis nie odpowiada na Twoje wszystkie wątpliwości, zapraszam Cię do kontaktu.

Zapraszam Cię do śledzenia mojej strony na Facebooku i na Instagramie oraz LinkedIn.

 

Adwokat Karolina Łabędzka
specjalista od prawa rodzinnego – Wrocław

 

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 606 870 521e-mail: biuro@adwokat-labedzka.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Adwokat Karolina Łabędzka Kancelaria Adwokacka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Adwokat Karolina Łabędzka Kancelaria Adwokacka z siedzibą we Wrocławiu.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@adwokat-labedzka.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: