Ogródek działkowy po rozwodzie
Komu przypadnie ogródek działkowy po rozwodzie? Od czasu pandemii ogródki działkowe przeżywają szczyt swojej popularności i wciąż cieszą się niemałym zainteresowaniem. Działki ROD stały się ratunkiem dla wielu tych, którzy w trakcie pandemii szukali odpoczynku od miejskiego zgiełku i długotrwałego zamknięcia w mieszkaniu. Problem może się pojawić, jeżeli korzystający z działki ROD postanowią się rozwieść. Wówczas pojawia się pytanie, kto otrzyma ogródek działkowy po rozwodzie?
Jaka jest podstawa nabycia działki ROD?
Prawo do korzystania z ogródka działkowego powstaje na podstawie umowy dzierżawy, zawartej pomiędzy przyszłym działkowcem a stowarzyszeniem ogrodowym. Umowa podpisywana jest w formie pisemnej na czas nieokreślony.
Osobą korzystającą z działki może być jedna osoba. Wyjątkiem są osoby pozostające w związku małżeńskim. Wówczas mogą postanowić, że umowa będzie zawarta na jednego z nich lub wspólnie na obojga. W tym drugim przypadku, umowa może być zawarta z małżonkiem działkowca, jeżeli żąda ustanowienia prawa do działki wspólnie ze swoim współmałżonkiem.
Ma to znaczenie przy ewentualnym podziale majątku wspólnego po rozwodzie. Niniejszy artykuł dotyczy sytuacji, gdy oboje małżonkowie podpisali umowę dzierżawy działki ogrodowej.
Zobacz również: dziedziczenia działki ROD
Co z działką ogrodową po rozwodzie?
Czas rozwodu jest to przeważnie bardzo emocjonalny okres. Dlatego też łatwo wówczas zapomnieć, aby po rozwodzie uregulować kwestie ogródka działkowego.
Zgodnie z przepisami, działka ogrodowa po rozwodzie może zostać podzielona:
- samodzielnie przez byłych małżonków, w wyniku ich zgodnej woli;
- przez sąd, w toku postępowania o podział majątku wspólnego;
- w wyniku jednostronnej decyzji stowarzyszenia ogrodowego, do którego działka należy.
Jak wynika z powyższego, to małżonkowie w pierwszej kolejności mogą sami zadecydować o losach ich działki. Takie rozwiązanie wydaje się być najlepsze z ich punktu widzenia. Każde polubowne rozwiązanie będzie lepsze niż narzucona im decyzja przez inne podmioty. Mają na to czas 3 miesięcy od dnia uprawomocnienia się wyroku rozwodowego.
Jeżeli w tym czasie nie będą w stanie dojść do porozumienia, mogą złożyć do sądu wniosek o podział majątku wspólnego. Wówczas to sąd zdecyduje komu przypadnie działka ogrodowa po rozwodzie. Również w tym przypadku powinni zmieścić się w terminie 3 miesięcy od dnia rozwodu, aby przedstawić do Zarządu ROD dowód wszczęcia postepowania o podział majątku wspólnego.
Co jeśli nie dokonają żadnej z wyżej wymienionych czynności w tym terminie? Wówczas Zarząd ROD wyznaczy im dodatkowy termin na dobrowolny podział lub założenie sprawy o podział majątku w sądzie. Termin nie może być krótszy niż miesiąc. Po tym czasie, stowarzyszenie ogrodowe może samo, jednostronnie, zdecydować któremu z małżonków przypadnie działka ogrodowa po rozwodzie. Z drugim małżonkiem Zarząd ROD rozwiąże umowę.
[Kliknij w link] Dziedziczenia działki ROD
Zobacz również inne artykuły dotyczące rozwodu:
- Opłata sądowa w sprawie o rozwód (ile kosztuje rozwód)
- Kiedy sąd może odmówić udzielenia rozwodu?
- Rozwód a udziały w spółce z o.o.
- Rozwód z zagranicy w polskim sądzie
- Alimenty na małżonka po rozwodzie
- Podział majątku w trakcie rozwodu
Usługi Kancelarii (kliknij, żeby przejść):
***
Każda sprawa jest inna, zatem jeżeli wpis nie odpowiada na Twoje wszystkie wątpliwości, zapraszam Cię do kontaktu
Karolina Łabędzka
prawo rodzinne – adwokat Wrocław
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }