Karolina Łabędzka

adwokat

Jestem specjalistą od prawa rodzinnego. Z powodzeniem prowadzę sprawy rozwodowe dla klientów z Polski oraz z zagranicy.
[Więcej >>>]

Chcę złożyć pozew

Ogródek działkowy po rozwodzie – adwokat Wrocław

Karolina Labedzka08 sierpnia 2022Komentarze (0)

Ogródek działkowy po rozwodzie

Ogródek działkowy po rozwodzie

Komu przypadnie ogródek działkowy po rozwodzie? Od czasu pandemii ogródki działkowe przeżywają szczyt swojej popularności i wciąż cieszą się niemałym zainteresowaniem. Działki ROD stały się ratunkiem dla wielu tych, którzy w trakcie pandemii szukali odpoczynku od miejskiego zgiełku i długotrwałego zamknięcia w mieszkaniu. Problem może się pojawić, jeżeli korzystający z działki ROD postanowią się rozwieść. Wówczas pojawia się pytanie, kto otrzyma ogródek działkowy po rozwodzie?

Jaka jest podstawa nabycia działki ROD?

Prawo do korzystania z ogródka działkowego powstaje na podstawie umowy dzierżawy, zawartej pomiędzy przyszłym działkowcem a stowarzyszeniem ogrodowym. Umowa podpisywana jest w formie pisemnej na czas nieokreślony.

Osobą korzystającą z działki może być jedna osoba. Wyjątkiem są osoby pozostające w związku małżeńskim. Wówczas mogą postanowić, że umowa będzie zawarta na jednego z nich lub wspólnie na obojga. W tym drugim przypadku, umowa może być zawarta z małżonkiem działkowca, jeżeli żąda ustanowienia prawa do działki wspólnie ze swoim współmałżonkiem.

Ma to znaczenie przy ewentualnym podziale majątku wspólnego po rozwodzie. Niniejszy artykuł dotyczy sytuacji, gdy oboje małżonkowie podpisali umowę dzierżawy działki ogrodowej.

Zobacz również: dziedziczenia działki ROD

Co z działką ogrodową po rozwodzie?

Czas rozwodu jest to przeważnie bardzo emocjonalny okres. Dlatego też łatwo wówczas zapomnieć, aby po rozwodzie uregulować kwestie ogródka działkowego.

Zgodnie z przepisami, działka ogrodowa po rozwodzie może zostać podzielona:

  • samodzielnie przez byłych małżonków, w wyniku ich zgodnej woli;
  • przez sąd, w toku postępowania o podział majątku wspólnego;
  • w wyniku jednostronnej decyzji stowarzyszenia ogrodowego, do którego działka należy.

Jak wynika z powyższego, to małżonkowie w pierwszej kolejności mogą sami zadecydować o losach ich działki. Takie rozwiązanie wydaje się być najlepsze z ich punktu widzenia. Każde polubowne rozwiązanie będzie lepsze niż narzucona im decyzja przez inne podmioty. Mają na to czas 3 miesięcy od dnia uprawomocnienia się wyroku rozwodowego.

Jeżeli w tym czasie nie będą w stanie dojść do porozumienia, mogą złożyć do sądu wniosek o podział majątku wspólnego. Wówczas to sąd zdecyduje komu przypadnie działka ogrodowa po rozwodzie. Również w tym przypadku powinni zmieścić się w terminie 3 miesięcy od dnia rozwodu, aby przedstawić do Zarządu ROD dowód wszczęcia postepowania o podział majątku wspólnego.

Co jeśli nie dokonają żadnej z wyżej wymienionych czynności w tym terminie? Wówczas Zarząd ROD wyznaczy im dodatkowy termin na dobrowolny podział lub założenie sprawy o podział majątku w sądzie. Termin nie może być krótszy niż miesiąc. Po tym czasie, stowarzyszenie ogrodowe może samo, jednostronnie, zdecydować któremu z małżonków przypadnie działka ogrodowa po rozwodzie. Z drugim małżonkiem Zarząd ROD rozwiąże umowę.

 

[Kliknij w link] Dziedziczenia działki ROD

Zobacz również inne artykuły dotyczące rozwodu:

Usługi Kancelarii (kliknij, żeby przejść):

***

Każda sprawa jest inna, zatem jeżeli wpis nie odpowiada na Twoje wszystkie wątpliwości, zapraszam Cię do kontaktu

Karolina Łabędzka
prawo rodzinne – adwokat Wrocław

www.adwokat-labedzka.pl/

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 606 870 521e-mail: biuro@adwokat-labedzka.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Adwokat Karolina Łabędzka Kancelaria Adwokacka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Adwokat Karolina Łabędzka Kancelaria Adwokacka z siedzibą we Wrocławiu.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@adwokat-labedzka.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis: