Karolina Łabędzka

adwokat

Jestem specjalistą od prawa rodzinnego. Z powodzeniem prowadzę sprawy rozwodowe dla klientów z Polski oraz z zagranicy.
[Więcej >>>]

Chcę złożyć pozew

Podział majątku w trakcie rozwodu – adwokat Wrocław

Karolina Labedzka17 marca 2022Komentarze (0)

Podział majątku w trakcie rozwodu

Czy jest możliwy podział majątku w trakcie rozwodu?

Od razu odpowiem twierdząco na zadane pytanie. W praktyce jednak sądy bardzo rzadko rozpatrują wnioski o podział majątku wspólnego w trakcie rozwodu. Z tego też powodu, strony zazwyczaj rezygnują z wnioskowania o to na etapie postepowania rozwodowego.

W przeważającej większości spraw, małżonkowie przeprowadzają podział majątku wspólnego dopiero po uzyskaniu prawomocnego orzeczenia rozwodowego. Wówczas sprawa toczy się w odrębnym postępowaniu. Nierzadko dzieje się to dopiero po kilku latach od rozwodu, kiedy przycichną emocje związane z usankcjonowaniem rozpadu małżeństwa.

Warto jednak mieć świadomość, że przepisy dopuszczają taki podział majątku w trakcie rozwodu. Rzadkość takiego postępowania wynika przede wszystkim z wymogów prawa, które strony muszą spełnić, aby sąd rozwodowy rozpatrzył ten wniosek.

Konieczny wniosek przynajmniej jednej ze stron

Regułą jest, że w trakcie sprawy rozwodowej sąd zajmuje się kwestiami związanymi z rozpadem małżeństwa, a w przypadku gdy strony mają małoletnie dzieci, również zabezpieczeniem ich dobra.

Podział majątku w trakcie rozwodu jest wyjątkiem od tej reguły. Dlatego sąd nie podejmie w tym kierunku żadnych czynności z urzędu, bez inicjatywy któregokolwiek małżonka.

Aby sąd w ogóle mógł pochylić się nad tematem podziału majątku w toku procesu rozwodowego, taki wniosek musi złożyć przynajmniej jedna ze stron. Najlepiej, gdyby to obie strony zgodnie zawnioskowały o podział majątku w trakcie rozwodu.

To z pewnością przyspieszy postępowanie – co ma kluczowe znaczenie w sprawie.

Nie może przedłużać rozwodu

Nawet jeżeli w pozwie o rozwód znajdzie się wniosek o podział majątku wspólnego, sąd może odmówić wydania rozstrzygnięcia w tym przedmiocie. Taka decyzja sądu jest niezaskarżalna.

Co jest istotne z punktu widzenia strony wnioskującej, podział majątku nie może przedłużać samej sprawy rozwodowej. Jest to kwestia, którą sąd weźmie pod uwagę w pierwszej kolejności. Jeżeli sąd uzna, że jednoczesny z rozwodem podział majątku nadmiernie wydłuży postępowanie rozwodowe, pozostawi wniosek o podział majątku bez rozpoznania.

Sąd z pewnością odmówi podziału majątku w toku procesu rozwodowego, jeżeli strony będą spierały się o to, co wchodzi w skład tego majątku, jak podzielić majątek lub jaka jest jego wartość. Wymagałoby to od sądu przeprowadzenia postępowania dowodowego, co z pewnością niekorzystnie wpłynęłoby na czas trwania tej sprawy.

Jeżeli spór nie będzie dotyczył jedynie części majątku, wtedy sąd ma możliwość podziału tej „zgodnej” części, w przypadku gdy nie spowoduje to zwłoki w rozpoznaniu sprawy. W pozostałym zakresie małżonkowie będą musieli dokonać rozdzielenia majątku w odrębnym postępowaniu. Trzeba mieć na względzie, że sądy rzadko korzystają z takiej możliwości, kierując strony, aby podzieliły cały majątek w kolejnej sprawie sądowej lub u notariusza.

Najlepiej zgodny wniosek stron

Z pewnością dokonanie podziału majątku wspólnego jednocześnie z rozwodem, przyniosłoby stronom wiele korzyści. Przede wszystkim, małżonkowie załatwiliby pomiędzy sobą od razu wszystkie sprawy związane z rozpadem małżeństwa. Czas trwania takiego postępowania byłby o wiele krótszy, niż prowadzenie dwóch odrębnych spraw, które musiałyby się toczyć jedna po drugiej. Niewątpliwie, jest to również rozwiązanie korzystniejsze finansowo, z punktu widzenia kosztów sądowych.

Dlatego też, by zwiększyć prawdopodobieństwo rozpoznania wniosku o podział majątku w trakcie rozwodu, sugeruję, aby strony od razu złożyły do sądu zgodną propozycję podziału. Powinna ona zawierać wyszczególnienie, jakie składniki wchodzą w skład majątku wspólnego, ile są warte oraz w jaki sposób strony chciałyby się nimi podzielić.

Wniosek o podział majątku wspólnego podlega opłacie 1000 zł. Jeżeli jest od razu podpisany przez obie strony (strony są zgodne co do wszystkich kwestii), wówczas wynosi jedynie 300 zł.

Zobacz również inne artykuły dotyczące podziału majątku wspólnego:

***

Każda sprawa jest inna, zatem jeżeli wpis nie odpowiada na Twoje wszystkie wątpliwości, zapraszam Cię do kontaktu

Karolina Łabędzka
prawo rodzinne – adwokat Wrocław

www.adwokat-labedzka.pl/

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 606 870 521e-mail: biuro@adwokat-labedzka.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Adwokat Karolina Łabędzka Kancelaria Adwokacka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Adwokat Karolina Łabędzka Kancelaria Adwokacka z siedzibą we Wrocławiu.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@adwokat-labedzka.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: