Karolina Łabędzka

adwokat

Jestem specjalistą od prawa rodzinnego. Z powodzeniem prowadzę sprawy rozwodowe dla klientów z Polski oraz z zagranicy.
[Więcej >>>]

Chcę złożyć pozew

Rozwód bez rozprawy (zdalnie) – adwokat Wrocław

Karolina Labedzka25 marca 2022Komentarze (0)

Rozwód bez rozprawy

Rozwód bez rozprawy – czy w ogóle jest możliwy?

Do niedawna nikomu nawet nie przychodziło do głowy, że można będzie przeprowadzić rozwód bez rozprawy . Zanim rozpoczęła się pandemia koronawirusa SARS-CoV-2, nikt nie wyobrażał sobie takiego przebiegu postępowania.

Tym bardziej, nikt nie myślał, że aby wydać wyrok w sprawie rozwodowej, nie będzie konieczny osobisty udział stron na sprawie.

Trzeba jednak pamiętać, że rozwód bez rozprawy nie jest regułą.

Zapraszam Cię do przeczytania artykułu, w którym wszystko wyjaśnię.

Ogólne zasady rozprawy rozwodowej

Wszystkie rozprawy dotychczas odbywały się stacjonarnie w budynkach sądów. Sąd przesłuchiwał strony osobiście na sali rozpraw.

Wynika to z zasady bezpośredniości, która obowiązuje w procesie cywilny. Wyraża się ona nakazem maksymalnego zbliżenia organu procesowego dokonującego ustaleń faktycznych do przedmiotu udowodnienia.

Moim zdaniem ta forma przesłuchania stron lub odebrania od świadków zeznań jest najlepsza, aby uzyskać od nich jak najwięcej informacji. Jeżeli nic nie stoi temu na przeszkodzie, osobiście preferuję tę formę przesłuchania. W szczególności, kiedy oprócz samego rozwodu, sąd ma zdecydować również o tym, kto będzie wykonywał władzę nad małoletnimi dziećmi, a także o alimentach dla dzieci.

Wówczas sąd w całości – od początku do końca – przeprowadza postępowanie rozwodowe na rozprawie, w obecności stron. Dotyczy to również wydania i ogłoszenia wyroku.

Wyrok na posiedzeniu niejawnym

Ostatnio coraz częściej spotykam się z sytuacją, kiedy wyrok w sprawie o rozwód wydawany jest na posiedzeniu niejawnym. Posiedzenie odbywa się bez stawiennictwa w sądzie stron. Często również postepowanie poprzedzające wydanie wyroku odbywa się bez osobistego udziału małżonków. Jest to wynikiem zmian w przepisach, które zostały wprowadzone po wybuchu pandemii koronawirusa.

O tym, w jakim trybie zostanie przeprowadzona rozprawa, decyduje wyłącznie sąd. Nie wyklucza to jednak tego, żeby strony zawnioskowały do sądu o rozpoznanie sprawy na posiedzeniu niejawnym. Sąd w takim przypadku rozważy, czy okoliczności sprawy na to pozwalają.

Jeżeli sprawa rozpoznawana jest na posiedzeniu niejawnym, sąd wówczas w ogóle nie wzywa małżonków do sądu, aby ich przesłuchać. Nie wzywa również świadków do budynku sądu. Całe postępowanie odbywa się w formie pisemnej. Sąd w takim przypadku wysyła do świadków oraz do małżonków listę pytań, na które to pytania udziela się odpowiedzi na piśmie.

W niektórych sprawach sądy decydują się na zdalny udział stron w rozprawie. Wówczas strony mogą być przesłuchane w drodze wideokonferencji, bez wychodzenia z domu. Ta zasada dotyczy również świadków. Ułatwia to znacznie przeprowadzenie postępowania, w przypadku, gdy któraś z osób jest chora lub znajduje się daleko od siedziby sądu. Sąd może w takim przypadku wydać wyrok jeszcze na tej samej rozprawie, która odbywa się zdalnie. Może też zdecydować, że wyrok wyda w późniejszym terminie, na posiedzeniu niejawnym.

Dlatego też, nawet jeżeli sąd wezwał Cię do osobistego udziału na rozprawie w budynku sądu, warto samemu złożyć wniosek o przesłuchanie w formie zdalnej. Istnieją duże szanse, że sąd się przychyli do takiego wniosku. Sąd będzie zapewne miał na uwadze to, że może to przyspieszyć postępowanie.

Moim zdaniem, takie nowoczesne (jak na sądownictwo) rozwiązania mają swoje plusy i minusy. O ile w prostych sprawach w oczywisty sposób ułatwia to szybkie uzyskanie rozwodu przez strony, o tyle w tych bardziej skomplikowanych, utrudnia dokładne wyjaśnienie sprawy.

Rozpoznanie sprawy na posiedzeniu niejawnym lub tez w formie zdalnej w żadnym wypadku nie zwalnia stron od ich aktywności w sprawie.

Zobacz również inne artykuły dotyczące rozwodu:

***

Każda sprawa jest inna, zatem jeżeli wpis nie odpowiada na Twoje wszystkie wątpliwości, zapraszam Cię do kontaktu

Karolina Łabędzka
prawo rodzinne – adwokat Wrocław

www.adwokat-labedzka.pl/

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 606 870 521e-mail: biuro@adwokat-labedzka.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Adwokat Karolina Łabędzka Kancelaria Adwokacka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Adwokat Karolina Łabędzka Kancelaria Adwokacka z siedzibą we Wrocławiu.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@adwokat-labedzka.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: