Karolina Łabędzka

adwokat

Jestem specjalistą od prawa rodzinnego. Z powodzeniem prowadzę sprawy rozwodowe dla klientów z Polski oraz z zagranicy.
[Więcej >>>]

Chcę złożyć pozew

Jak powstrzymać egzekucję alimentów? – adwokat Wrocław

Karolina Labedzka15 lutego 2020Komentarze (0)

powstrzymać egzekucję aplimentów

 

JAK POWSTRZYMAĆ EGZEKUCJĘ ALIMENTÓW WROCŁAW zawieszenie alimentów

Czy wiesz, że egzekucja komornicza alimentów może być prowadzona nawet w przypadku kiedy regularnie płacisz alimenty na swoje dziecko? Z tego artykułu dowiesz się, w jaki sposób możesz powstrzymać bezzasadną egzekucję.

Ale zacznijmy od początku ….

PODSTAWA PROWADZENIA EGZEKUCJI

Podstawą do wszczęcia egzekucji alimentów przez komornika może być:

  1. postanowienie sądu zabezpieczające alimenty na czas toczącego się postępowania (np. w sprawie o rozwód lub o alimenty),
  2. wyrok rozwodowy, w którym zasądzone zostały alimenty,
  3. wyrok uzyskany w postępowaniu o alimenty,
  4. ugoda sądowa dotycząca alimentów,
  5. ugoda przed mediatorem zatwierdzona przez sąd.

Komornik wszczyna egzekucję, na podstawie wniosku wierzyciela, do którego załączony jest jeden z w.w dokumentów. To oznacza, że egzekucja komornicza dotycząca alimentów może być prowadzona, nawet jeżeli dotychczas terminowo płaciłeś alimenty. Aby komornik wszczął egzekucję, po Twojej stronie nie musiały powstać żadne zaległości alimentacyjne.

Najczęściej wynika to ze złośliwości drugiego rodzica lub konfliktu pomiędzy byłymi małżonkami (partnerami). Prowadzona egzekucja powoduje zwiększenie kosztów po stronie dłużnika. Komornik w pierwszej kolejności zaspokoi poniesione koszty egzekucji. Dopiero pozostałą kwotę zaliczy na należne alimenty.

Niestety, samo zawiadomienie komornika o tym, że regularnie płacisz alimenty na nic się nie zda. Komornik nie będzie mógł umorzyć egzekucji tylko na tej podstawie.

Jak zatem walczyć z taką sytuacją??

JAK POWSTRZYMAĆ EGZEKUCJĘ ALIMENTÓW?

Wniosek o cofnięcie egzekucji może być złożony tylko wierzyciel (czyli opiekuna prawnego dziecka). Dlatego też, problem najlepiej spróbować rozwiązać ugodowo z byłym partnerem. Najkorzystniejszym dla Ciebie sposobem będzie, jeżeli podejmiecie próbę porozumienia się. Egzekucja nie tylko stwarza po Twojej stronie zbędne koszty. Ale jest to również niekorzystna sytuacja dla dziecka. Musisz uświadomić byłemu partnerowi, że potrzeby dziecka będą zaspokojone dopiero na samym końcu – po potrąceniu przez komornika z wyegzekwowanej kwoty kosztów egzekucji (w tym również wynagrodzenia pełnomocnika małoletniego, jeżeli taki występuje w postępowaniu egzekucyjnym).

Jeżeli ta metoda nie zadziała, musisz upewnić się, czy faktycznie po Twojej stronie nie powstały żadne zaległości z tytułu alimentów względem dziecka. Czasem mogą to być tylko odsetki. Jeżeli chcesz, aby komornik zawiesił egzekucję, musisz uregulować dotychczasowe zadłużenie.

Ale to nie wszystko ….

Komornik nie zatrzyma egzekucji, jeżeli tylko spłacisz powstały do tej pory dług.

Aby komornik mógł powstrzymać egzekucję alimentów, będziesz musiał uiścić kwotę odpowiadającą sumie świadczeń alimentacyjnych za 6 miesięcy. Wpłata powinna być dokonana na konto depozytowe Ministra Finansów (tu znajdziesz link).

Dodatkowo, musisz upoważnić komornika do podjęcia tej sumy, jeżeli popadniesz w zwłokę. Jest to znaczna kwota, ale plusem tego jest, że nie będziesz ponosić niepotrzebnie dodatkowych kosztów komornika.

Jeżeli w przyszłości nie będziesz płacić alimentów, komornik potrąci alimenty z wpłaconej kwoty. A jeżeli i to nie wystarczy na zaspokojenie alimentów, będzie kontynuował egzekucję.

Jeżeli Twoje dziecko jest już pełnoletnie, możesz postarać się o uchylenie obowiązku alimentacyjnego. Koniecznie przeczytaj TEN ARTYKUŁ.

Zobacz również inne artykuły dotyczące alimentów:

***

Każda sprawa jest inna, zatem jeżeli wpis nie odpowiada na Twoje wszystkie wątpliwości, zapraszam Cię do kontaktu.

Zapraszam Cię do śledzenia mojej strony na Facebooku i na Instagramie oraz LinkedIn.

 

Adwokat Karolina Łabędzka
specjalista od prawa rodzinnego – Wrocław

 

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 606 870 521e-mail: biuro@adwokat-labedzka.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Adwokat Karolina Łabędzka Kancelaria Adwokacka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Adwokat Karolina Łabędzka Kancelaria Adwokacka z siedzibą we Wrocławiu.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@adwokat-labedzka.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: