Prawa autorskie – podział majątku po rozwodzie – Wrocław
Jakiś czas temu zostałam poproszona przez Kolegę adwokata o zastąpienie go na rozprawie w sprawie o podział majątku wspólnego byłych małżonków. Ostatecznie “przejęłam” prowadzenie całej sprawy. Ze względu na moje doświadczenie w sprawach dotyczących praw autorskich – porozumieliśmy się w trójkę odnośnie zmiany pełnomocnika. Spór w sprawie dotyczy m.in. nieruchomości nabytych przez przeciwnika w trakcie trwania małżeństwa w zamian za prawa autorskie – tantiemy ze sprzedaży książek.
Nasz przeciwnik – oraz jego pełnomocnik – uważali, że nieruchomość zakupiona w trakcie małżeństwa wchodzi tylko do jego majątku osobistego. Argumentacja opiera się na twierdzeniu, iż środki na zakup nieruchomości pochodziły z wynagrodzenia przeciwnika uzyskanego ze sprzedaży książek, który był ich autorem. Wobec tego, nieruchomość nie powinna być przedmiotem sprawy o podział majątku wspólnego po rozwodzie.
Skąd wynika takie stanowisko naszego przeciwnika?
Otóż powołuje się on na treść art. 33 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, który stanowi, że:
Do majątku osobistego każdego z małżonków należą: (…) pkt 9) prawa autorskie i prawa pokrewne, prawa własności przemysłowej oraz inne prawa twórcy. 10) przedmioty majątkowe nabyte w zamian za składniki majątku osobistego.
Ja ze stanowiskiem mojego przeciwnika stanowczo się nie zgadzam – mimo takiego brzmienia w/w przepisu.
Prawa autorskie – majątek osobisty
Na początku opiszę w jakich sytuacjach prawa autorskie będą wchodzić w skład majątku osobistego małżonka. A zatem, wyłączone będą ze sprawy o podział majątku wspólnego.
W pierwszej kolejności będą to osobiste prawa autorskie – które są prawem niezbywalnym. Z tytułu osobistych praw autorskich – twórcy przysługuje uprawnienie m.in. do:
- oznaczenia utworu swoim nazwiskiem lub udostępnienia go anonimowo
- decydowania o pierwszym udostępnieniu utworu publiczności
- nadzoru nad korzystaniem z utworu.
W skład majątku osobistego małżonka wchodzą również majątkowe prawa autorskie do stworzonych przez niego dzieł. Twórcy zatem przysługuje prawo do korzystania z utworu oraz rozporządzania nim. Zatem to twórca – bez potrzeby uzyskania zgody małżonka – może sprzedać dzieło, oddać je do bezpłatnego używania lub udzielić licencji.
Prawa autorskie – majątek wspólny
Zatem dlaczego nie zgadzam się z argumentacją mojego przeciwnika?
A to dlatego, że środki pieniężne na zakup nieruchomości pochodziły z tantiem za sprzedaż książek, a zatem korzyści otrzymanych z tytułu majątkowych praw autorskich do utworu.
Sprzedawane książki przynoszą taki sam dochód jak praca mojej Klientki. Zatem należy je traktować tak samo, jak otrzymywane przez moją Klientkę wynagrodzenie z tytuły pracy.
Nie można zgodzić się z takim twierdzeniem, że to co jeden z małżonków zarobił “na etacie” wchodzi w skład majątku wspólnego, natomiast to, co drugi małżonek otrzymał w zamian za sprzedaż książek (lub udzielenie licencji) jego autorstwa, nie będzie wchodziło do majątku małżonków – tym bardziej jeżeli jest to jego jedyna działalność zarobkowa.
Natomiast, zgodnie z przepisami kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:
Do majątku wspólnego należą m.in. pobrane wynagrodzenie za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej, a także dochody z majątku wspólnego, jak również z majątku osobistego każdego z małżonków
Zatem, nieruchomość nabyta w zamian za wynagrodzenie uzyskane z tytułu praw autorskich twórcy, w tym przypadku wchodzi w skład majątku wspólnego małżonków.
Zobacz również inne artykuły dotyczące podziału majątku wspólnego:
- Intercyza a spadek po małżonku;
- Intercyza a długi małżonka;
- Rozwód a udziały w spółce z o.o.
- Nierówne udziały w majątku wspólnym
***
Każda sprawa jest inna, zatem jeżeli wpis nie odpowiada na Twoje wszystkie wątpliwości, zapraszam Cię do kontaktu
prawo rodzinne – Wrocław
www.adwokat-labedzka.pl/
Zapraszam do śledzenia mojej strony na Facebooku i na Instagramie.
{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Dzień dobry,
Jestem po rozwodzie i w trakcie podziału majątku. Moje pytanie moich roszczeń za bezprawne wykorzystanie moich zdjęć na blogu którego była żona bezprawnie przyjęła i prowadzi z wyłączeniem mnie jako autora. Czy mogę włączy kwotę żądanego zadośćuczynienia do sprawy o podział?
Lubomir Lipov
Dziękuję za komentarz. Niestety nie udzielam porad prawnych w komentarzach bloga, ponieważ nie znam pełnego stanu faktycznego. Sprawa o podział majątku jest sprawa odrębna od roszczenia związanego z naruszeniem prawa do wizerunku.